O plemeni

Země původu Německo

Doba vzniku plemene kolem roku 1800

Původní využití Vyhánění dobytka na pastvu, hlídací pes

Základní charakteristika Hlídací pes, společník

Druh srsti, speciální péče

Srst krátká, rovná, na pohmat hrubá. Zbarvení: černé se světle až tmavočerveně hnědým pálením. Přednost je dávána co nejtmavšímu a nejsytějšímu pálení.

Základní charakteristické vlastnosti plemene

Rotvajler je výborný hlídací pes, ale dnes si ho lidé pořizují i jako skvělého rodinného společníka. Není pravidlem, že každý Rotvajler je zlý a ,,drsný" pes, protože zlý a drsný je pouze v případě, že není svým pánem dobře veden. V případě, že je dobře vychován a vycvičen tak v dospělosti s tímto plemenem není sebemenší problém. Jinak je Rotvajler vlídný, přátelský a miluje děti, je velmi oddaný, poslušný a rád pracuje. Jeho zjev prozrazuje rozhodnost, chování je sebejisté, nebojácné a pes je pevných nervů. Na své okolí reaguje s velikou pozorností.

Celkový vzhled plemene

Rotvajler je středně velký a mohutný pes. Jeho postava je robustní a ukazuje na velkou sílu a vytrvalost.

Fyzické vlastnosti, pohyb

Tento pes nezbytně potřebuje každodenní fyzickou zátěž, samozřejmostí jsou dlouhé procházky, kde se pes může řádně vyběhat a vydovádět. Nejlepší pro něj bude, když bude mít navíc ještě nějakou pracovní aktivitu, spolehlivě ohlídá Váš pozemek.

Společenská charakteristika

Dokáže velmi dobře vycítit nebezpečí a své lidi chránit za každou cenu, je například běžné, že pokud jste se psem na procházce a někoho potkáte rotvajler se postaví mezi vás a tohoto člověka. Snaží se vás tímto způsobem chránit pro případ, že by se na vás pokusil někdo zaútočit. V tom případě si můžete být jisti, že vám váš rotvajler pomůže. Neznamená to však, že by byl k cizím nepřátelský, pokud je dobře vychovaný nechá se od cizích lidí klidně i pohladit ovšem jen ve vaší přítomnosti.

Výchova plemene

Rotvajlera by si měli pořídit jen lidé, kteří ho zvládnou, a kteří na něj mají dost času, pokud rotvajlera nezvládnete může být nebezpečný a to při jeho tělesné stavbě může být opravdu zlé. Rotvajlera je možno vycvičit i jako obranářského psa, přesto (nebo právě proto) však zůstává velmi klidným a na své lidi si nikdy nedovolí.

Zajímavosti, původ

Plemeno bylo vyšlechtěno v Německu ve 20. letech 19.století. Název dostalo podle města Rottweiler, střediska obchodu s dobytkem na jihu země. Zprvu byl rotvajler používán k lovu černé zvěře, později jako pastevecký pes k doprovázení stád a jejich nočnímu hlídání. Rotvajleři byli známi jako psi řezníků: zapřažení do vozíku převáželi maso, pomáhali hnát dobytek na trh a potom ochraňovali svého zbohatlého pána. V současnosti je rotvajler užíván jako spolehlivý služební pes a hlídač a populární je i na výstavách. V USA bylo plemeno uznáno v roce 1935, ve Velké Británii se objevilo r. 1936.